Historicky první seminář jízdní lukostřelby v ČR

Když jsem se na loňském mistrovství Evropy seznámila s bratry Neméthyovými jen zlehka jsme naťukli téma seminářů v Čechách, tenkrát to ale bylo spíše mé zbožné přání a vše se zdálo hrozně nedosažitelné…

Když si něco přeješ, celý Vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit.
-Paulo Coelho-


A právě takové byly mé pocity, když v pátek večer přijela partička maďarských lektorů v čele s Marcem Némethym a v sobotu ráno se začali sjíždět první účastníci….

O víkendu 24. a 25. 4. proběhl historicky první oficiální seminář horseback archery v ČR na Black Riders ranči nedaleko Benešova. Byla to taková první vlaštovka, představení a přiblížení tohoto sportu českým zájemcům.

Seminář byl pod vedením lektorů z maďarské Horseback archery academy, která v současné době působí v 10-ti zemích světa. Jejím cílem je udělat z HA olympijský sport, je to běh na dlouhou trať ale kdo ví, vzhledem ke zvyšujícímu se zájmu lidí o tuto disciplínu, to za pár let není úplně nereálné.

Všichni lektoři jsou bývalými žáky Lajose Kassaie, v jeho údolí trénovali více než 8 let, ale bohužel jejich ambice byly poněkud vyšší a tak se rozhodli údolí opustit a založit školu zaměřenou více sportovně. V současné době má Akademie několik tisíc členů a také “naší” českou pobočku. právě na ranči Black Riders, kde se v sobotu ráno sešlo celkem 8 účastníků. Následovalo krátké seznámení s lektory a šlo se na věc. Kdo neměl potřebné vybavení si mohl vše na místě zapůjčit. Vzhledem k tomu že byli všichni převážně začátečníci, mimo pár hodin klasické lukostřelby neměl s třífázovou střelbou nikdo žádnou zkušenost, začalo se od úplných základů – určení dominantního oka čímž účastníci zjistili, kterou rukou mají střílet, samotné držení luku, držení šípů a rychlonabíjení a pod. Velký důraz se kladl na práci ramen, resp. celých rukou a zad a také na oddělení a nezávislosti spodní části těla od horní.

Protože je třeba hlídat také fyzickou pohodu těla, nechyběla na začátku ani řádná a nezbytná lukostřelecká rozcvička.Následně byli všichni rozděleni do skupin – na dva účastníky byl jeden lektor a začal samotný trénink. Každému bylo vše pečlivě vysvětleno a lektoři sami vybízeli k dalším dotazům. Po zasloužené pauze na oběd přišly na řadu štafetové soutěže, vytvořili se dvě družstva a to co se účastníci naučili dopoledne si vyzkoušeli v praxi a rychlejším tempu. Soutěžilo se např. – položit luk, doběhnout na konec jízdárny a zpět, vzít luk, nabít a korektně vystřelit a předat štafetu dalšímu, pak klidnější soutěž na styl – kdo lépe a korektněji vystřílí tři šípy, kdo rychleji vystřelí tři šípy a mnoho dalších soutěží při kterých jsme se kromě tréninku také velmi dobře bavili. Maďarům chvíli trvalo než pochopili český smysl pro humor, ale v odpoledních hodinách už se bavili společně s námi.

Vzhledem k tomu že se v sobotu nedaleko ranče konaly závody v klasické lukostřelbě přijela se na nás podívat také skupina významných českých lukostřelců – např. Richard Kocourek – loňský mistr republiky v terénní lukostřelbě, Milan Hladil – mnohonásobný mistr republiky v halové, terénní a 3d lukostřelbě a Michal Sodja – vítěz českého poháru ve 3d lukostřelbě (pokud je něco mylně uvedeno tak se pánům moc omlouvám..).

Bylo zajímavé pozorovat odlišnost techniky a luků (maďarský vs. turecký), když Michal Sodja začal soutěžit společně s ostatními.

Protože se první den kurzu všichni účastníci shodli na tom, že se na střelbu z koně ještě necítí, přišla na řadu další cvičení - střílení za chůze, z různých pozic, z houpačky, rovnání techniky, zrychlování nabíjení a pod.

Následovala zasloužená večeře a zpětná vazba celého dne od všech účastníků i lektorů. Jak účastníci tak lektoři byli velmi spokojeni s průběhem semináře, takže negativ bylo opravdu minimum.Protože byli po náročném dni všichni velmi unavení, posedělo se večer jen chvíli a povídalo jak jinak než o lukostřelbě.

Další den následovala trochu podpásovka pro naše nepříliš trénovaná těla – běh po pastvině a rozcvička nahoře na kopci, v duchu jsem se všem omlouvala s tím, že další seminář uděláme někde na Kolínsku – v rovině :-) Když se všichni vydýchali pokračovalo se opakováním z předešlého dne a po obědě přišli na řadu koně. Střílelo se z kroku a klusu, několik účastníků si vyzkoušelo celkem úspěšně také cval. V odpoledních hodinách, také vzhledem k velmi slunečnému počasí, už byli všichni dost zničení a tak se jen procvičovalo vše co jsme se za uplynulé dva dny naučili. Na úplný závěr kurzu si pro nás lektoři připravili několik otázek – co jsme od kurzu očekávali, s čím jsme byli spokojeni a s čím naopak nespokojeni. Každý dostal prostor pro vyjádření svých dojmů z celého víkendu a k mé velké radosti se seminář velmi líbil jak účastníkům, tak lektorům.

Hoši nás požádali zda by bylo možné jet na vyjížďku protože se jim u nás moc líbí, jejich přání jsme jim samozřejmě splnili a tak jsme dlouhý víkend zakončili krásnou projížďkou noční krajinou. Poslední přípitek v půl 12 definitivně ukončil celý seminář.

Na závěr bych chtěla velmi poděkovat všem 7-mi statečným, kteří, ač zpočátku úplně nevěděli do čeho jdou, byli naprosto báječní. Mému tatínkovi za jeho skvělé kuchařské úmění během celého kurzu, Michalu Sodjovi za bezva podporu a pomoc v mých šílených nápadech, samozřejmě mému báječnému příteli a všem dalším kamarádům, kteří mě nenechali ve štychu a přispěli tak k prvopočátku rozvoje jízdní lukostřelby u nás.

V současné době je tedy česká pobočka HAA na ranči Black Riders nedaleko Benešova a leaderem pro českou republiku je Johana Moutelíková, v případě vašeho zájmu naleznete vše potřebné pod odkazem Kontakt

 

 
© Black Riders 2009 | Design by Johnny
>