European champinoship of horseback archers 2009

Horseback archery nebo také mounted archery, je, jak již sám název napovídá, lukostřelba ze hřbetu koně. Tento, dnes už se dá s přehledem říci sport, nabývá v posledních letech na popularitě. A proto není divu, že se nedaleko Německého Bambergu ve dnech 5. a 6. září konal již druhý ročník European championship of horseback archers a letos historicky poprvé také s českou účastí!

I přes přívlastek evropský zde byli k vidění lukostřelci, z pro nás poněkud exotičtějších zemí jako Jižní Korea, Turecko, Tibet, ale také z Kanady. Z evropanů se klání účastnili borci z Maďarska, Francie,Belgie, Rakouska, Lucemburska, Švýcarska, Polska, Švédska, Itálie a pořádajícího Německa.

Konkurence tedy obrovská, také vzhledem k tomu, že ve většině zmiňovaných zemích jsou lukostřelecké školy a lektoři speciálně pro tuto disciplínu, již několik desítek let.

Českou republiku zde zastupovala Johana Moutelíková s Romeem, která se horseback archery věnuje již několik let. Bohužel vzhledem k absenci lukostřelecké dráhy v Čechách si měla možnost vše vyzkoušet až přímo na místě, den před samotným závodem. Také pravidla byla trošku překladatelským oříškem a tak jsme se některé informace dozvídali až během závodu.

A v čem se tedy soutěžilo? V sobotu byla na programu korejská soutěž, která se skládá ze tří částí – single shot, double shot, multiple shot.
Terč je korejský čtverec  délka dráhy je pro single a duble 90 metrů, časový limit na projetí je 12 vteřin. V singlu je 5 metrů od dráhy v jejím středu (45m) umístěn jeden jediný terč.
V doublu jsou 5 metrů od dráhy umístěny dva terče ve vzdálenosti 40 a 50 metrů , terče jsou pod úhlem 115° k dráze.
Délka dráhy pro multiple shot je 150 m, 5m od dráhy je ve vzdalenostech 15, 45, 75 105 a 135m postaveno 5 korejských terčů. První šíp může být založen a natažen už na začátku dráhy, pro hodnocení výsledku musí jezdec trefit alespoň 3 terče. Časový limit je 16 vteřin. Všechny tři disciplíny jsou dvoukolové a výsledek se sčítá, velkou roli hraje také čas.

Korejský styl lukostřelby má velice dlouhou tradici. V roce 2007 korejská vláda schválila zákon zachovat a podpořit vývoj tradičních korejských bojových umění - včetně Horseback archery.

Hlavní rozdíl v korejské lukostřelbě je, že všechny šípy musí být umístěny někde na lukostřelci nebo koni - na rozdíl od maďarského stylu kde lukostřelec může mít šípy v ruce. Tradičně je toulec na pravém stehně, ale může být také kolem pasu, přes rameno, na sedle, případně se šípy zastrkují do bot a podobně. Většina asijských národů napíná tětivu pomocí palce a dávají šíp z druhé strany luku na rozdíl od ostatních, kteří tak činí pomocí tří prstů.

Šampionem této disciplíny se stal, jak jinak než korejský závodník, ale také velice sympatický muž Lee Pan-Geung. Ten je ve své rodné zemi mistrem tohoto oboru a výukou horseback archery se živí. Sám nám ochotně vysvětloval způsob korejského zaládání a tak jsme dostali první lekci od opravdového mistra.

Soutěž skončila v podvečer a všichni s napětím očekávali noční ohňovou show v podání německého alternativního divadla, ve které nechyběli ani koně. Následovala mezinárodní družba v místní, krásné a ve stylu srubových staveb zařízené, hospůdce až do raních hodin.

V neděli pak přišla na řadu maďarská soutěž a následné vyhlášení vítězů.
Dráha pro maďarský styl je dlouhá 90 m musí se celá procválat , časový limit na projetí dráhy je 16 vteřin, každý jezdec může mít dva zkušební cvaly a pak závodně projíždí 6 krát.
Trojitý terč stojí ve vzdálenosti 9m od dráhy, první a třetí terč je v úhlu 110 stupňů , dráha je ve třech částech ohraničena viditelnými kůly umístěnými po 30-ti metrech.
Při soutěži je dovoleno vystřílet tolik šípů kolik je možné, výsledek se počítá podle bodů za zásahy + plus body za čas.

A opět se prokázala síla tradice a soupeře jednoznačně rozdrtil mladý maďarský šampion Christoph Némethy, s 76,6 body.

Po maďarské soutěži, během počítání výsledků, následovalo něco co jsme v Čechách ani nikde jinde rozhodně ještě neviděli, korejská lukostřelecká hra zvaná MOGU, jeden jezdec za sebou táhne ve velké rychlosti speciální „míč“ a druzí dva jezdci se snaží míč zasáhnout. Nedá se to popsat jinak než slovem „mazec“.

Všichni přeživší se pak společně s ostatními odebrali k závěrečnému vyhlášení výsledků. Každý dostal diplom a tričko s logem European championship of horse archers. Johana Moutelíková skončila ve velké konkurenci na krásném 30tém místě ze 47 závodníků což se dá považovat za velký úspěch vzhledem k tomu, že oba lukostřelecké styly zkoušela úplně poprvé.  

První tři šampioni dostali krásné obaly na luky s vyšitým vhodně vybraným příslovím (např. zrcadlem lukostřelce je terč apod.).

1. místo Christoph Nemethy (Maďarsko)
2. místo Christian Prestin (Německo)
3. místo Horst Bachmann (Německo)

Na závěr si Christoph přivolal své maďarské kolegy, tatínka a přátele a společně zazpívali maďarskou hymnu. Něco tak dojemného jsme opravdu dlouho nezažili. Následoval bojový pokřik „Hajra, hajra!“ gratulace vítězi a loučení.

Celá akce se nesla v neuvěřitelně přátelském duchu, každý byl ochoten kdykoliv poradit,  takže o lukostřelecké lekce nebyla nouze. Anglicky se dalo domluvit téměř se všemi a tak jsme si odvezli spoustu zkušeností, zážitků a krásných fotografií. Kromě toho všeho jsme dostaly pozvání na šampionát do Korei, které se zkrátka nedá odmítnout a tak se příští rok v srpnu vypraví česká lukostřelecká eqipa závodit do Jižní Korei!

Zájemci o tento sport se mohou těšit na lukostřeleckou dráhu, která bude během příštího roku vybudována nedaleko Benešova a také semináře a workshopy se světovými lukostřelci.

 

 
© Black Riders 2009 | Design by Johnny
>